Sen jest podstawową biologiczną potrzebą funkcjonowania organizmu. To jednocześnie jeden z najmniej poznanych procesów fizjologicznych człowieka. Podczas snu wypoczywamy a organizm regeneruje się i przygotowuje do aktywności w następnym dniu. Wypoczynek nocny wpływa na nasze dobre samopoczucie, zwiększa wydajność. Poprawia jakość życia. Zwykle tego nie dostrzegamy i wagę snu doceniamy wówczas, gdy zaczynamy z nim mieć problemy.. Dlatego ważne jest, aby nasz sen był zdrowy.
Homeostatyczne dążenie do równowagi organizmu i rytm okołodobowy są dwoma głównymi determinantami snu. W okresie czuwania, w mózgu, gromadzą się różne metabolity i substancje, które powodują, że jesteśmy coraz bardziej znużeni, nieuważni, wręcz senni. Im większą aktywność przejawialiśmy poprzedniego dnia oraz im dłużej czuwaliśmy, tym bardziej dążymy do snu. Nasze zapotrzebowanie na nocny odpoczynek wzrasta z upływem czasu, zwłaszcza na jego długość i głębokość.
Warto więc, dla zdrowia, zwrócić uwagę na kilka rzeczy, które możemy kontrolować. Najsilniejszym wyznacznikiem czasu jest światło. Ekspozycja na nie, o nie właściwej porze zaburza rytm dobowy nawet wówczas, kiedy prowadzimy regularny tryb życia. Należy w ciągu dnia przebywać w jasno naświetlonych pomieszczeniach i możliwie najczęściej korzystać ze światła dziennego, wychodząc na zewnątrz. Wieczorami natomiast trzeba unikać ekspozycji oświetlenia sztucznego na oczy i o niebieskiej barwie. Emitują ją monitory komputerów i ekrany telewizorów. Naukowcy zalecają limit 3 godzinny przed snem, w praktyce niewykonalny. Absolutnym minimum jest ostatnia godzina przed spoczynkiem. Światło niebieskie hamuje wydzielanie melatoniny (hormonu snu), będąc dla mózgu sygnałem świtu, czyli początku dnia. Żółto - czerwoną barwę zachodu słońca, należy używać wieczorem. Światło do czytania powinno padać z tyłu głowy.
Szczególnie istotne są zalecenia dotyczące zwiększenia aktywności fizycznej w ciągu dnia dla wykonujących pracę nie wymagającą wysiłku. Takie osoby powinny ćwiczyć co najmniej 5 razy w tygodniu po 30 minut..Wysiłek fizyczny powoduje pogłębienie i wydłużenie snu. Najlepsza pora na ćwiczenia to późne popołudnie. Zamiennie wskazany jest 3- kilometrowy marsz w szybkim tempie, pływanie lub jazda rowerem.
Potrzebę snu można zwiększyć również poprzez znaczne skrócenie czasu spędzonego w łóżku. Dotyczy to zwłaszcza tych, którzy doświadczają złej jakości spoczynku nocnego. Osoby śpiące krótko winny spędzać w łóżku nie więcej niż 6 godzin, z możliwością wydłużenia w razie poprawy jakości snu. Ważne jest regularne wstawanie rano o tej samej porze bez względu czy się spało dobrze czy źle. Bez „dosypiania” w czasie dni wolnych od pracy gdyż prowadzi to do zaburzeń rytmu okołodobowego. Zwykle senność pojawia się około 16-17 godzin od wstania, co wskazuje, przy początkowej godzinie 7.00, dwudziestą trzecią jako właściwą do spoczynku. Jeżeli w weekend wstaniemy później - łatwo obliczyć matematycznie tego konsekwencje.
Kofeina, teina, nikotyna bezpośrednio przed snem są katastrofą dla organizmu. Należy tego unikać. Ale cóż... W przypadku alkoholu, wbrew powszechnemu mniemaniu nie poprawia snu ale go pogarsza, zwłaszcza jego architekturę: odpoczywamy płytko a wybudzenie poranne następuje wcześniej.
Rytm temperatury ciała ludzkiego wskazuje najwyższe wartości około godziny 18.00. Aby być w zgodzie z naturą należy zadbać, żeby po szczycie temperatura spadała. Praca fizyczna więc wskazana wieczorem nie jest. Termoregulacja właściwa to również wietrzenie sypialni i optimum w stopniach Celsjusza: 18-21. Odprężenie psychiczne jako warunek właściwej regeneracji sennej można osiągnąć samemu bądź skorzystać np. z oferty Orient Massage®. Zabiegi nasze, w zależności od pory dnia uwzględniają rytm okołodobowy każdego klienta indywidualnie, zgodnie z holistycznym podejściem go zdrowia.
ORIENT MASSAGE®
Piękno. Zdrowie. Harmonia.