FENG SHUI

W salonach Orient Massage® wdrożono unikatową formułę holistycznego podejścia do zdrowia - Orient Holistic Therapy®, której istotnym elementem jest Feng Shui.

Tytułowe "wiatr i woda" - feng shui - stanowią oś filozofii chińskiej, która ostatnimi czasy zdobywa coraz więcej zwolenników na Zachodzie, choć w okrojonej - głównie na potrzeby aranżacji przestrzeni - formie.

Różnice kulturowe między dwiema największymi współczesnymi cywilizacjami są bowiem przeszkodą, być może na szczęście, która nie pozwala nam na bezkrytyczne przyjmowanie reguł filozofii funkcjonowania świata, kosmosu. Chińska pokora wobec przyrody, próba funkcjonowania człowieka w harmonii z naturą nieco kłóci się z odwiecznym, europejskim sposobem "ujarzmiania" środowiska. Według starożytnych nauczycieli Państwa Środka głównymi składnikami przyrody odpowiedzialnymi za gromadzenie i rozproszenie energii są: wiatr i woda. Człowiek w wyniku obserwacji, ma wykorzystywać kanały przepływu energii swego ciała z otoczeniem. To droga do zdrowia, szczęścia i pomyślności.

Światem rządzą dwie siły: Yang kojarzona z męską aktywnością, Niebem i szeregiem różnych cech typu: intensywne kolory, siła dośrodkowa, centralizm, asymilacja, łączenie, itp. Yin łączona z kobiecością, Ziemią, duchowością, siłą odśrodkową, decentralizmem, itp. Obie siły, jako przeciwstawne, miały odniesienia do pór roku. Z dominacją każdej z nich i zrównoważeniu, przypadających w określonych okresach. Ideologia feng shui najczęściej jest wykorzystywana, a raczej adaptowana w naszej kulturze w części porządkującej pięć elementów przyrody. Oto one:

  • Drzewo podsyca i wzmacnia ogień. Reprezentuje silny wzrost, witalność, energie przyrody i życia.
  • Ogień tworzy popioły, zasilając ziemię. Reprezentuje wysoką energię i pasję.
  • Ziemia rodzi w swym wnętrzu metal. Reprezentuje trwałość, harmonię, spokój i mądrość.
  • Metal ułatwia powstawanie skroplonej wody. Reprezentuje kreatywność, klarowność oraz skuteczność.
  • Woda pozostająca w harmonii z drewnem. Reprezentuje przepływ informacji, komunikację, swobodę oraz urodzaj.

Tak pojęty kanon, rozwinięty przez mistrzów różnych szkół feng shui stanowić ma np. podstawę sztuki budowlanej. Dawni Chińczycy opierali ponadto o te zasady cały styl życia. Sztuka "wiatru i wody" miała przed wiekami zastosowanie w wyszukiwaniu miejsc pochówku. Starano się, ażeby koncentrowana w zgodzie z kanonem energia chi umożliwiała doznawanie szczęścia przez zmarłych. Charakterystyczna dla Wschodu rozbudowana symbolika przenosiła rozumienie świata przez pryzmat feng shui na wiele dziedzin funkcjonowania człowieka. Zwłaszcza w aspekcie wpływu na zbawienne przepływy energii na zdrowie i psychikę człowieka. Zastosowanie zasad filozofii w odniesieniu do domostw i miejsc pracy pomijamy celowo, ze względu na małą popularność w Polsce takich rozwiązań. Można jednak podkreślić wykorzystanie - zwłaszcza w odniesieniu do nowoczesnych, dużych budowli - pewnych praktycznych i estetycznych atrybutów przepływu energii. Dla nas naoczne, najbliższe spotkania z feng shui to przede wszystkim ogrody. Budowane i aranżowane, również w Polsce, w ten sposób, aby zneutralizować działanie na człowieka niektórych form i celowo zaprosić do takiego otoczenia harmonijną energię życiową qi, która dodatkowo krążyć będzie w naszych meridianach. W idealnych ogródkach urządzonych według reguł feng shui człowiek ma poczucie harmonii, trwałości i równowagi… Korzystna forma architektury relaksacyjnej zapewnia bowiem przyciąganie dobroczynnych energii Ziemi i Kosmosu.

Rodowite terapeutki i masażystki z Bali, wykonujące zabiegi w salonach Orient Massage® korzystają z pogłebionej wiedzy i doświadczenia feng shui, osiągając znakomite efekty zdrowotne i kosmetyczne.

ORIENT MASSAGE®
Piękno. Zdrowie. Harmonia.