AROMATERAPIA

W salonach Orient Massage® wdrożono unikatową formułę holistycznego podejścia do zdrowia - Orient Holistic Therapy®, której ważnym elementem jest aromaterapia.

Ojciec medycyny Hipokrates (ok. 300r. p.n.e.) zachęcał do wykorzystywania podczas masaży i kąpieli olejków eterycznych. Kolejny grecki mędrzec - filozof, twórca botaniki, prekursor ekologii, wreszcie lekarz Teofrast z Eresos ok. 30 lat później stworzył teoretyczny fundament dzisiejszej aromaterapii w pracy zatytułowanej; „Co się tyczy zapachów”. W starożytności wiedza o leczeniu wonnościami wykorzystywana była ponadto przez Rzymian, Egipcjan, Hindusów. Tworzono wówczas z olejków eterycznych leki i kosmetyki. Jednak były to dobra luksusowe, przeznaczone dla najbogatszych. Pachnące olejki bywały czasem nawet środkiem płatniczym. Niekiedy w zachodniej cywilizacji stosowano je do przedłużania trwałości wina. Ostatnia cecha podważa funkcjonujący u nas stereotyp że „wino im starsze, tym lepsze”. Nie każde jednak…

Średniowiecze, epoka skądinąd niesłusznie niedoceniana, to okres wykorzystywania terapeutycznych właściwości olejków roślinnych. Zakonnicy produkowali z nich nalewki i likiery lecznicze. Renesans i Oświecenie nie pozostawiły interesujących informacji o stosowaniu aromaterapii. Po kolejnej ”czarnej dziurze” (XIX w.) dopiero w latach dwudziestych poprzedniego stulecia odkryto zdumiewające właściwości jednego z olejków - lawendowego. Zwróciło to zainteresowanie badaczy na zastosowanie wonnych olejków do celów przeciwzapalnych, odkażających, a nawet bakterio- i wirusobójczych. Wykorzystywano te cechy z powodzeniem np. lecząc rannych żołnierzy. Dzięki książce „Aromatherapie”(1937) - tytułowa wiedza, poznana i rozpowszechniona, na stałe zagościła wśród zasobów medycyny naturalnej.

Współcześni zwolennicy leczenia wonnościami traktują je jako dopełnienie w całościowym podejściu do leczenia pacjenta (i profilaktyce), praktykowanym coraz powszechniej na wzór terapii Dalekiego Wschodu. Przywracanie równowagi, harmonii ducha i ciała w obronie przeciwko chorobom somatycznym oraz psychicznym stosowane powszechnie od dawna w systemach holistycznych, ajurwedzie, ma na Zachodzie coraz więcej sympatyków i praktyków. Do tych ostatnich zapisać należałoby aromaterapeutów. O trwałe miejsce w medycynie konwencjonalnej będą oni jednak jeszcze zabiegać. Ze skutkiem niekoniecznie przewidywalnym. Na razie powszechnie akceptuje się korzystny wpływ aromaterapii na samopoczucie człowieka czyli sferę psychiczną. Są również dowody na oddziaływanie pozytywne na ludzkie ciało. Zwracamy jednak uwagę, że stosując olejki aromatyczne należy pamiętać, iż prozdrowotne z nich są tylko pochodzenia naturalnego a nie ich chemiczne substytuty jakimi często jesteśmy ewokowani podczas odwiedzania niektórych placówek handlowych.

Zerknijmy na główne metody, jakimi posługuje się dzisiejsza aromaterapia.

Inhalacja jest najpowszechniejszym sposobem wykorzystywania zapachów w terapii. Sceptyczna wobec medycyn alternatywnych Wikipedia stwierdza, że ta forma jest np. skuteczna w przeciwdziałaniu pooperacyjnym nudnościom, chociaż nie dorównuje farmaceutykom. W literaturze przytaczany jest dowód pozytywnego zastosowania - przez jednego z neurologów - zapachu cytrynowego w obniżaniu poziomu stresu - kortyzolu u pracowników biur. Podobne doświadczenia robili australijscy naukowcy w jednym ze szpitali w stosunku do pielęgniarek uskarżających się na bóle głowy, lęki i napięcia. Zastosowana aromaterapia, chociaż w tym wypadku wspomagana muzyką relaksacyjną, obniżała poziom stresu badanych.

Nasz własny przykład skuteczności inhalacji wiedzie do odległej Kolumbii. Znany podróżnik, speleolog, pisarz - Przemysław Burchard opowiadał mi, że kiedy w końcu lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku dotarł do indiańskiego plemienia Kofanów dokuczały mu, w związku ze zmianą klimatu, codzienne, silne bóle głowy. Zwierzył się ze swojej przypadłości jednemu z gospodarzy. Eusebio jeszcze tego samego dnia wypalił fajkę z wonną, amazońską rośliną, wydmuchując powstały dym w twarz mojego rozmówcy, zachęcając go do wdychania. Efekt był natychmiastowy i trwały(!). Do końca wielodniowego pobytu u plemienia, które jeden z dzienników opisywał wówczas jako słynące z umiejętności preparowania ludzkich czaszek do wielkości pięści, ból głowy się nie pojawił. I nie były to czary szamana.

Popularnym narzędziem stosowanym w delikatnych inhalacjach jest kominek aromoterapeutyczny. Wykorzystując jedną z wielu jego odmian naukowcy z Duseldorfu udowodnili skuteczne działanie nasenne olejku jaśminowego.

Kąpiel jest dostępnym, zwłaszcza w wyspecjalizowanych salonach, sposobem stosowania aromaterapii. Niezwykle skutecznym. W trakcie odpowiedniej sesji wonno-wodnej ciało chłonie substancje terapeutyczne głównie przez nozdrza. Skóra okrywa się ponadto działającą przez kilkanaście godzin subtelną warstewką ochronną i aromaterapeutyczną, wspomagajac własny organizm.

Masaż może stanowić optymalne dopełnienie kąpieli z olejkami eterycznymi lub zaistnieć jako samodzielna metoda leczenia i relaksu. Powinien trwać, przy zastosowaniu - najlepiej tłoczonych na zimno - olejów naturalnych, połączonych z pachnącymi przynajmniej 30 min. Po zabiegu należy odczekać, aż płynne substancje wchłoną się i dopiero zastosować prysznic.

W salonach Orient Massage® wykorzystuje się aromaterapię poprzez masaż, rytuały, a także podczas odpoczynku w biowitalnej strefie relaksu, wyłącznie w oparciu o naturalne olejki eteryczne.

ORIENT MASSAGE®
Piękno. Zdrowie. Harmonia.