W salonach Orient Massage® wdrożono unikatową formułę holistycznego podejścia do zdrowia - Orient Holistic Therapy®, której ważnym elementem jest ajurweda.
Artyzm utrzymania pierwotnej równowagi organizmu człowieka – zdrowia – to ajurweda. Pięciotysięcznoletnia starohinduska sztuka medyczna połączona z psychologią i filozofią. Sam termin ajurweda jest zespoleniem słów ajuh – „życie” i „weda” – wiedza o życiu. Podstawowym założeniem ajurwedy jest teza , iż wszechświat, w nim człowiek, są energią. Ma ona trzy rodzaje: wata (jej elementy - wiatr i eter), pitta (ogień), kapha (ziemia i woda). Równowaga między składnikami tej triady to zdrowie a każdy z nas ma charakterystyczny, indywidualny, niepowtarzalny układ energetyczny. Ajurweda jako koncepcja zdrowia i terapii uznawana jest przez Światową Organizację Zdrowia.
Formuła modnego, holistycznego podejścia do zdrowia przez ajurwedę spowodowała, że w świecie zachodnim właśnie zaczęliśmy zgłębiać ten bogaty, choć egzotyczny, system. Jest on składową tkanką wedyzmu, zawierając jednocześnie popularną u nas jogę. Obejmuje ponadto wedantę i astrologię wedyjską, oferując - oprócz kultury i duchowości – tzw. „mądrość Himalajów”. Okres kształtowania się ajurwedy 2000 – 300p.n.e. wykracza wstecz poza ten czas. Sięga czwartego tysiąclecia p.n.e. - fazy funkcjonowania cywilizacji Saraswati umiejscowionej nad rzeką o identycznej nazwie, która później wyschła, pociągając za sobą upadek położonej nad nią kultury. Mimowolnie nasuwa się tu związek z wodą zachodniej Atlantydy, mniej (czy w ogóle?) udokumentowany naukowo. Cywilizacja tajemniczej rzeki Saraswati pozostawiła bogatą literaturę, która mając odbicie w Wedach przekazuje jak mantry i zioła były wykorzystywane do leczenia w miastach harapańskich. Położonych nad największą wówczas rzeką Indii. Dzisiaj to pierwszeństwo pełni Ganges.
Okres najazdu i panowania w Indiach muzułmanów od VII do XVII wieku naszej ery, później czas hegemonii w Anglików(1750-1950) stanowił upadek ajurwedy. Przetrwała ona tylko wśród mas. Ajurwedę czyli starożytną, przekazywaną dzięki terminowaniu i nauce zawodu. wiedzę początkowo zachowano, później przeformułowano.. Zwłaszcza jej duchowe i jogiczne aspekty. Było to naturalne, racjonalne wykorzystanie mądrości przodków. Zbadano kanony Wed pod względem skuteczności. Dokonano licznych kompilacji systematyzujących starą sztukę uzdrawiania.
Dzisiaj w obrębie ajurwedy wyszczególnia się, podobnie jak klasycznej jodze, 8 specjalności:
Tylko dwie ostatnie specjalizacje nie wchodzą zatem w zakres konwencjonalnej medycyny Zachodu. Uniwersytety w Indiach w liczbie 50 mają wydziały ajurwedy sprzężone z ponad 100 szkołami pomaturalnymi.
Teoria ajurwedy zakłada istnienie 5 żywiołów:
Tylko istotom żywym jest przypisana prana - zasadnicza energia odpowiadająca za zdrowie fizyczne, duchowe, umysłowe i siły. W sanskrycie prana oznacza „oddech” rozumiany jako energia witalna. Przepływa ona wg ajurwedy i jogi przez kanały zwane nadi. Według medycyny indyjskiej u podstaw rozwoju ciała człowieka leżą 3 energie. Jedna z nich - kapha jest siłą regenerującą i podtrzymującą. Terapii oczyszczających nie będziemy opisywać, bądź polecać, ze względu na kontrowersyjność tych metod. Nas najbardziej interesuje - z oczywistych względów - masaż ajurwedyjski. Jego rolą jest udrożnienie kanałów energetycznych dla prawidłowego przepływu prany (energii witalnej).
Salony Orient Massage® oferują masaż „AJURWEDYJSKA HARMONIA” - harmonijny masaż ajurwedyjski.
ZALETY MASAŻU:
ORIENT MASSAGE®
Piękno. Zdrowie. Harmonia.